MARŠRUTAS PO DIEVENIŠKIŲ NACIONALINĮ PARKĄ

lankytinos vietos po DIEVENIŠKIŲ ISTORINį REGIONINį parką

Norviliškių pilis

09.04.2021

Kita mūsų maršruto stotelė – Norviliškių pilis. Teigiama, kad pilį seno dvaro vietoje XVII a. pradžioje pastatė turtingas Rytprūsių pirklys Vaitiekus Šorcas, įsimylėjęs ir vedęs vietos grafaitę Daratą Zienovičiūtę.

Ar žinojote, kad 1834 m. čia buvo pastatytos kareivinės?

Kareiviai įsikūrė ir senajame vienuolyno pastate, ten išbuvo iki XX a. pradžios. 1904 m. 

 

Gatviniai kaimai

02.04.2021

Gatviniai kaimai yra viena reikšmingiausių Dieveniškių parke esančio kultūros paveldo dalių. Neilgoje juostoje Gaujos slėnyje ir kalvotose vietose tarp Poškonių ir Dieveniškių yra išsidėstę 13 gatvinių kaimų, kurie sudaro 3 arti vienas kito esančių kaimų grupes.

Ar žinojote? Didžiausią gatvinių kaimų grupę sudaro 7 kaimai: Grybiškės, Didžiuliai, Lastaučikai, Poškonys, Padvarės, Siaurimai, Šiudainys. Dieveniškių regiono paminkliniai kaimai įsikūrę valakų reformos metu, kai kaimų žemės buvo skirstomos taisyklingos formos masyvais, padalytais į tris sėjomainos laukus.

Namai buvo puošiami labai santūriai, daugiausia buvo puošiami gatviniai fasadai ir langai. Būdingiausi kaimuose daugiafunkcinio patalpų derinio statiniai – namas (pirkia), sujungtas su dviejų patalpų (ar daugiau) tvartu.

 

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt

Rimašių akmenynas

31.03.2021

Mūsų krašto žmones nuo seno supo akmenys. Žmonės juos naudojo buityje, statybose, kultiniuose dalykuose. Maršruto metu Dieveniškių parko teritorijoje galite rasti net 4 paveldo objektus – akmenis, apie kuriuos sukurta nemažai padavimų ir legendų. Vienas jų – Rimašių akmenynas.

Ar žinojote? Rimašių akmenynas Į valstybės saugomų objektų sąrašą įtrauktas 2008 metais. Čia yra išlikusi aikštelė su iš melioruojamų laukų suvežtais akmenimis. Akmenys iš aplinkinių melioruojamų laukų buvo vežami į tam tikrą teritoriją ir suguldomi eilėmis. Rieduliai, esantys objekto teritorijoje į Lietuvą pateko iš Skandinavijos per priešpaskutinį apledėjimą.

Žižmų akmuo

26.03.2021

Kita mūsų maršruto stotelė – Žižmų akmuo, kuris yra dar vadinamas Šaltinių akmeniu arba „Užkeikta svodba“. Tai valstybės saugomas gamtos paveldo objektas Dieveniškių geomorfologinio draustinio teritorijoje.

Ar žinojote? Žižmų akmuo yra didžiausias akmuo Dieveniškių istorinio regioninio parko teritorijoje. Jo apie 4 m, plotis apie 3 m, aukštis apie 1,5 m. 

Dieveniškių apylinkėse populiarus pasakojimas apie akmeniu pavirtusį vestuvių pulką. Padavimai apie suakmenėjusius žmones yra labai seni. Vieni pasakoja, jog vestuvių pulkas pavirto akmeniu, todėl, kad motina prakeikė savo dukterį ir visas vežimas virto dideliu akmeniu. Manoma, kad ir dabar galima įžiūrėti sėdinčių žmonių figūras.

Nuotrauka: vikipedija.lt

Grybiškių ąžuolas

24.03.2021

Kita mūsų stotelė Dieveniškių istoriniame regioniniame parke yra Grybiškių ąžuolas. Tai valstybės saugomas gamtos paveldo objektas, į saugomų objektų sąrašą įtrauktas 1999 metais. Ąžuolo kamieno apimtis yra 4,98 m, skersmuo apie 1,6 m, o aukštis apie 26 m.

Ar žinojote? 1971 metais prie Grybiškių ąžuolo buvo surastas didžiausias Lietuvos baravykas, kuris įregistruotas Lietuvos rekordų knygoje. Baravyko svoris buvo 3,05 kg, kepuraitės skersmuo 49 cm.

Pagal apytikrius paskaičiavimus – Grybiškių ąžuolui apie 1000 metų.

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt

Poškonių pilkapynas

16.03.2021

Naujausias mūsų maršrutas, kurį norėtume pristatyti yra maršrutas po Dieveniškių istorini regioninį parką. Tai į pietryčius nuo Šalčininkų įsikūręs parkas, Dieveniškių apylinkių kraštovaizdžio ir etnokultūriniams kompleksams išsaugoti ir tvarkyti.

Pirma mūsų stotelė šiame parke – Poškonių pilkapynas. Pilkapyną sudaro 24 pilkapių grupė, išsidėsčiusi kalvos viršuje ir jos šlaituose. Didžiausias sampilas yra net 22 m skersmens ir 1,8 m aukščio.

Pilkapiai – tai mūsų protėvių kapai. Jie atsirado supylus sampilą virš palaidotų mirusiųjų. Aplink pilkapio sampilą dažnai aptinkami akmenų vainikai, kurie, pagal senovės žmonių tikėjimą, turėjo mirusiuosius saugoti nuo piktųjų dvasių.

 

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt