Naujienos

Baltriškių Šv. Kazimiero bažnyčia ir Tiberiados bendruomenės vienuolynas

24.02.2021

Zarasų rajone esančiose Baltriškėse galite pamatyti Baltriškių Šv. Kazimiero bažnyčią ir Tiberiados bendruomenės vienuolyną. 1920 m., aprimus Nepriklausomybės kovoms, norint sustabdyti rusinimo bei stačiatikių vienuolyno pastatyto Antalieptėje įtaką, buvo pastatyta Šv. Kazimiero bažnyčia kartu su varpine.

2009-2011 m. vienuolių pastangomis bažnyčia buvo renovuota. Tiberiados bendruomenė – katalikiškos vienuolių brolijos nariai iš Belgijos, kurie čia nuolat gyvena nuo 2001 m. Dabar ją sudaro tik apie 20 vienuolių. Dauguma iš jų gyvena Belgijoje, keli misijose Konge ir Filipinuose.

Šios brolijos nariams būdingas dėmesys broliškam gyvenimui, jo kokybei, pasitikėjimas, pranciškoniško gyvenimo būdo populiarinimas. Jų gyvenimuose svarbiausia pasidalinti džiaugsmu, malda, skleisti malonę, taiką, ramybę, norą priimti žmones, ypač jaunimą ir šeimas.

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt

Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia

19.02.2021

Lankantis Zarasų regione rekomenduojame nepraleisti progos pamatyti nuostabaus grožio Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčią. Salako bažnyčia žinoma nuo 1496 metų, tačiau per tą laiką mediniai bažnyčių pastatai daug kartų buvo sunaikinti gaisrų.

Klebonas Ant. Kryžanauskas, pasitaręs su parapijiečiais nutarė pasistatyti tokią bažnyčią kurios nenusiaubtų ugnis ar kitos negandos. 1911 m. bažnyčia buvo baigta statyti ir pradėtos laikyti pamaldos.

Statant bažnyčią jos sienoje buvo įmūryta lenta su užrašu: „Bažnyčia pastatyta 1911 m. kun. Kryžanausko rūpesčiu ir parapijiečių pastangomis. Viešpatie, lai būna amžina garbė tiems, kurie nesigailėjo dėl tavęs įdėti tiek darbo, net į kietus akmenis ją statant ir nesigaili nuoširdumo ją išlaikant, šis pastatas liks žmonių gyvo tikėjimo paminklas ateinančioms kartoms“.

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt

Šveicarijos šaltinis

17.02.2021

Zarasų kraštas garsėja savo šaltinių gausa. Sakoma, kad kai kurie jų turi stebuklingų savybių. Vienas jų – Šveicarijos šaltinis, dar kitaip vadinamas „Šveicarka“. Šaltinis atsiveria kairiajame Šventosios krante, apie 40 m nuo upės.

Žmonės tiki, kad nusiprausus šaltinio vandeniu pagyjama nuo grižo (sąnarių skausmo), akių ligų. Už pagydymą, mesdavo į šaltinį pinigą ar užriša ant medelių siūlų, virvučių. Sakoma: kas tuos siūlus pačiupinės, tai ir tą ligą gaus.

Nuotrauka: 15min.lt

Dūkšto dvaro sodybos rūmai

12.02.2021

Kita mūsų maršruto stotelė – Dūkšto dvaro sodybos rūmai. Tai dvaras Ignalinos rajone, Dūkštelių kaime, įkurtas apie 1862 m. 1901 m. dvaras atiteko Vilniaus universiteto auklėtiniui, filomatų draugijos kūrėjui, poetui ir geologui Tomui Zanui, kuris susituokė su tuometinio dvaro šeimininko Daugėlos dukra Terese. Pas juos dažnai svečiuodavosi poetas Adomas Mickevičius. Taip pat dvare yra gyvenęs žymus Vilniaus meno mokyklos tapytojas Jonas Rustemas.

Dūkšto dvaro parkas – vietinės reikšmės gamtos paminklas. Nuo 1813 m. dvarui atitekus Beganskiaims, dvaras įgijo ryškius klasicizmo bruožus. Taip pat čia buvo įrengti keturi tvenkiniai : trys maži ir vienas didesnis bei čia galite rasti net apie apie 40 rūšių vietinių ir introdukuotų medžių ir krūmų.

 

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt

Tiltiškių vandens malūnas

09.02.2021

Pristatėme mūsų trečiąjį maršrutą aplink Aukštaitijos regioną. Keliaujame toliau – pradedame naująjį maršrutą aplink Gražutės regioninis parką. Tai parkas, įsikūręs šiaurės rytinėje Lietuvos dalyje – Zarasų ir Ignalinos rajonuose.

Pirmoji mūsų lankytina vieta šiame parke – Tiltiškių vandens malūnas, esantis Zarasų rajone. Senasis Tiltiškų vandens malūnas stovėjo 150 metrų toliau nuo dabartinio malūno. Čia buvo malamos kruopos, pjaunamos lentos. Taip pat, malūne veikė elektrinė, teikusį elektrą Tiltiškių kaimo ir Salako miestelio gyventojams.

Be pačio vandens malūno didžiąją muziejaus eksponatų dalį užima senovinių radijo aparatų kolekcija, nuo seniausios detektorinės iki vienos pirmųjų garso laikmenų – gramofoninės plokštelės, taip pat Kauno radijo gamykloje gamintos magnetolos.

 

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt

Plaktukų muziejus

03.02.2021

Šiandien norėtume pasidalinti dar viena idėja ką galima nuveikti lankantis Aukštaitijos regione. Mes rekomenduojame aplankyti plaktukų muziejų, esantį Linkmenų kaime. Čia yra sukaupta trečia pagal dydį pasaulyje plaktukų ekspozicija su daugiau nei 500 eksponatų.

Ar žinojote, kad muziejuje galima pamatyti nuo mažiausio iki didžiausio plaktuko. Jie atvežti iš įvairių pasaulio kraštų: Maroko, Kenijos, Portugalijos, Aliaskos ir kt. Kiekvienas įrankis turi savo istoriją. Pavyzdžiui, yra specialus plaktukas krabų kiautui sutrupinti.

Nemažą kolekcijos dalį sudaro mūsų krašto meistrų kalvių, batsiuvių, stalių, medkirčių įrankiai. Taip pat čia galite pamatyti akmens amžiaus skeltuvą, medicinos, kulinarijos, radiotechnikos įrankius.

 

Nuotrauka: 15min.lt

Salų etnoarchitektūrinis kaimas

29.01.2021

Aukštaitijos pažiba – Salų etnoarchitektūrinis kaimas, esantis Ignalinos rajone. Šis kaimas įsikūręs ant Alksno ežero kranto, miškų ir ežerų apsuptyje, netoli Ladakalnio ir Ginučių piliakalnio. 

Vaizdingoje vietoje įsikūręs kaimas yra vienas iš nedaugelio tokio tipo išlikusių kaimų Lietuvoje.

Tai regioninis Lietuvos liaudies buities muziejaus veikiantis padalinys pagal ekomuziejaus modelį. Muziejuje suformuota autentiška ekspozicija, pristatanti šių pastatų architektūrines ypatybes ir kultūros paveldą (papročius, amatus, folklorą). Taip pat čia veikia pirkia ir svirnas lankytojų apgyvendinimui, yra buvęs tvarto pastatas, naudojamas renginiams (parodoms, bendruomenės susitikimams).

 

Nuotrauka: aparkai.lt

Strazdų etnografinis kaimas

26.01.2021

Lankantis Aukštaitijos Nacionaliniame parke, nepraleiskite progos pamatyti Strazdų etnografinį kaimą, esantį tarp Baluošo ežero ir miško, šalia maždaug 400 metų senumo ąžuolų.

Šio kaimo muziejinė retenybė – dūminė pirkia, statyta XIX a. viduryje, o sodybos puošmena – nuostabi augalija: klevai, uosiai, ąžuolai ir šermukšniai. Nuo 1971 m. kaimas yra įrašytas į architektūros paminklų sąrašą.

Manoma, kad pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose šis kaimas buvo paminėtas 1783 m. Balašekulio vardu, o 1798 m. „Ažvinčio rakto“ inventoriuje jau aprašyta gausi miško sargo Jurgio Strazdo šeima.

 

 

Nuotrauka: https://www.utenainfo.lt/

Bitininkystės muziejus

22.01.2021

Medus nuo seno yra žinomas ne tik kaip saldėsis, apsaugantis nuo peršalimų, bet ir kaip Lietuvos simbolis, reiškiantis auksą ir turtus.

Sužinokite apie Lietuvos bitininkavimo istoriją ir bičių gyvenimo ypatumus Bitininkystės muziejuje, Ignalinos rajone. Šis muziejus duris atvėrė 1984 m. ir yra vienintelis tokio pobūdžio muziejus Lietuvoje.

Bitininkystės muziejuje galite užsisakyti unikalias su bitininkystę susijusias edukacines programas, stebėti bičių pasaulį pro stiklinį avilio langą. Taip pat, mėgautis ypatinga gamta ir atmosfera bei pamatyti Lietuvos pagonių bičių dievų Babilo ir Austėjos statulas.

Mindūnų apžvalgos bokštas

19.01.2021

Lankantis Aukštaitijos regione, rekomenduojame išbandyti jėgas kopiant į Mindūnų apžvalgos bokštą, esantį Molėtų r. Šis bokštas yra antras aukščiausias apžvalgos bokštas Lietuvoje. Jo aukštis – 36 m.

Pritariame, išbandymas nemenkas, tačiau sraigtiniais laiptais pakilus virš medžių viršūnių, atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai.

Nuo bokšto galite išvysti Siesarčio hidrografinį draustinį ir vaizdingiausią Aukštaitijoje Lakajų kraštovaizdžio draustinį.

 

 

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt

Ladakalnis

14.01.2021

Šiandien norime papasakoti apie žinomiausią apžvalgos aikštelę Aukštaitijos nacionaliniame parke – Ladakalnį.

Tai 176 m. aukščio virš jūros lygio kalnas, esantis Šiliniškių gūbrio kalvų grandinėje, nuo kurio atsiveria įspūdingi vaizdai į Aukštaitijos gamtą ir net 6 ežerus.

Ar žinojote? 🤔

Nuo senovės yra  išlikęs paprotys į kalno viršūnę atnešti akmenukų ir palikti prie viršūnėje augančio ąžuolo. Manoma, kad ant šio kalno buvo aukojamos aukos baltų gyvybės deivei Ladai. Šis Ladakalnis yra paskelbtas geomorfologiniu gamtos paminklu.

 

Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt

Ginučių piliakalnis

12.01.2021

Aukštaitijos regionas yra itin gausus miškais ir ežerais ir yra turtingas istoriniu bei kultūriniu paveldu. Vaikščiojant po Papiliakalnės miškus galite aptikti Ginučių piliakalnį, kuris mena net XIII amžių.

Norint pasiekti viršūnę teks įveikti ne vieną ir ne du laiptelius, tačiau nuo piliakalnio atsiveriantis vaizdas tikrai bus to vertas.

 

Ar žinojote? 🤔

Ginučių piliakalnis yra tapatinamas su Linkmenų pilimi, kuri buvo centrinės Lietuvos gynybos sistemos dalis ir svarbus XIV–XV a. krašto apsaugos nuo Livonijos ordino punktas. Piliakalnis saugojo seną prekybos kelią į Dauguvą.

Taip pat, šis piliakalnis turi ir kultūrinį paveldą – čia rasta lipdytinės brūkšniuotosios, grublėtosios bei žiestosios keramikos (pastaroji puošta lygiagrečių linijų ornamentu).

 

Ginučių vandens malūnas

08.01.2021

Kita mūsų maršruto stotelė – Aukštaitijos nacionalinis parkas, o tiksliau – Ginučių vandens malūnas, kuris yra laikomas vienas įsimintiniausių Aukštaitijos nacionalinio parko simbolių.

Ar žinojote? 🤔

Parke yra dar šeši vandens malūnai, tačiau Ginučių malūnas yra vienintelis malūnas, išsaugojęs autentišką įrangą.

Malūnas yra populiari vieta dėl patvenkto Srovės upelio, kur iš arti galima pasigrožėti gulbėmis, antimis ir kitais vandens paukščiais. Taip pat, antrame malūno aukšte, pastogėje, veikia ekspozicija, pasakojanti apie tai, kaip gaminama duona bei jos kelionę nuo grūdo iki stalo. 🌿

 

Palūšės Šv. Juozapo bažnyčia

07.01.2021
Lankantis Palūšės kaime rekomenduojame aplankyti Palūšės Šv. Juozapo bažnyčią. Ši bažnyčia, kartu su varpine, yra laikoma viena vertingiausių bei seniausių medinių liaudies architektūros ansamblių. Bažnyčia yra įsikūrusi išskirtinio grožio vietoje – ant aukštos kalvos prie Lūšių ežero.💙🌿
 
Ar žinojote? 🤔
Palūšės bažnyčią 1747 metais savo lėšomis pastatė kunigas Juozapas Stockis-Bazilevskis. Bažnyčioje iki šiol yra išlikęs ankstesnio barokinio didžiojo altoriaus paveikslas „Šv.Juozapas“ bei kitų XVIII – XIX a. meno kūrinių ir paveikslų.
 
(Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt)

Palūšės Kaimas

05.01.2021
Pristatėme mūsų antrąjį maršrutą aplink Žemaitiją. Keliaujame toliau – pradedame naująjį maršrutą aplink Aukštaitijos regioną, o pirmoji mūsų lankytina vieta – Palūšė. 💙 Tai nedidelis kaimelis šalia Ignalinos, aukštaičių tituluojamas Aukštaitijos nacionalinio parko sostine. Šis kraštas garsėja savo gamta, kraštovaizdžiais, sausumos ir vandens takais.
 
Ar žinojote? 🤔
Palūšės kaime esantis vandens transporto priemonių nuomos punktas „Palūšės valtinė“ – vienas seniausių Lietuvoje, įkurtas 1959 metais.
 
Ką veikti Palūšėje? 🧐
Palūšės valtinėje suteikiamas pilnas vandens turistų aptarnavimas: valčių, baidarių, kanojų nuoma, keliautojų ir inventoriaus transportavimas pagal pasirinktus maršrutus.
 
(Nuotrauka: pamatyklietuvoje.lt)

Turizmo dienos proga siūlome šiuos turus:

Kviečiame praminti priemiesčių kiemais ir atrasti žalumoje besislepiančius medinukus su bokšteliais, atrasti Žvėryno vasarnamius prie upės ir tarp pušų.

Daugiau informacijos bei rezervacija internetu: SPAUSK ČIA arba rezervuok telefonu: +370 618 45727

Kviečiame pasigrožėti užburiančiais gamtos vaizdais ir pasivažinėti kalnų dviračiu šalia Vilniaus esančiame Pavilnių regioniniame parke.

Daugiau informacijos bei rezervacija internetu: SPAUSK ČIA arba rezervuok telefonu: +370 618 45727

Senoji Varėna

11.11.2020
Šiandien norėtume pasidalinti įdomiais faktais apie senąją Varėną. 👋
 
Tai kaimas, esantis Dzūkijos regione, Varėnos rajone, prie Merkio ir Varėnės santakos. Manoma, jog kadaise čia stovėjo didžiojo kunigaikščio Vytauto medžioklės dvaras.
 
Ar žinojote? 🤔 Senojoje Varėnoje gimė ir buvo pakrikštytas žymus lietuvių dailininkas ir kompozitorius M. K. Čiurlionis. Kaime yra pastatytas paminklas ,,Angelas“, kuris buvo sukurtas pagal M. K. Čiurlionio kūrybos motyvus. Taip pat, nuo Senosios Varėnos prasideda Čiurlionio kelias – ąžuolinių stogastulpių alėja, kuri tęsiasi iki pat Druskininkų miesto. 💙
 
(nuotrauka: lrt.lt)
 

Grikinė Babka

03.11.2020
Šiandienos įraše norėtume pasidalinti nacionaliniu Dzūkijos patiekalu – Grikinė boba (babka).🤤 Tai, apeiginis dzūkų kepinys, kepamas iš grikinių miltų su visais lukštais. Grikine babką dzūkai dažniausiai kepė švenčių metu, garbingiems svečiams ir kitoms progoms.
 
Ar žinojote? 🤔 Pietrytinės Lietuvos smėlynuose visada gerai augo grikiai, todėl grikiniai patiekalai čia labai dažni. 🌾
Sakoma, babkos recepto nusakyti beveik neįmanoma, nes viskas dedama iš akies, tačiau mes norėtume pasidalinti šiuo trumpu video apie tai, kaip gaminti saldžią grikinę babką. O galbūt ir patys norėtumėte išbandyti save kepime? 😏🥧
 

Mančiagirės Kaimas

30.10.2020
Sveikiname visus su penktadieniu! 🥳
 
Šiandien norėtume Jums plačiau papasakoti apie Mančiagirės kaimą. Ši Dzūkijos regiono pažiba yra įsikūrusi sankryžoje, kur subėga keliai iš Varėnos, Marcinkonių, Zervynų ir Žiūrų. 🗺 🚲
 
Ar žinojote? 🤔 Archeologiniai kasinėjimai parodė, kad žmonės Mančiagirės kaime gyveno dar akmens amžiuje. Taip pat, buvo rasta akmens amžiaus stovyklavietė, priskiriama mezolito laikotarpiui. Archeologai kasinėjimo metu rado titnaginių dirbinių ir naujojo akmens amžiaus akmeninių gludintų kirvukų.

Ūlos Akis

26.10.2020
Mūsų lankytinų vietų ciklą pradedame nuo Dzūkijos regiono, o pirmoji vieta apie kurią norėtume papasakoti – Ūlos akis. Šis gamtos paminklas yra šaltinis, įsikūręs šalia Varėnos rajono, netoli Mančiagirės. Šaltinis yra net 1,2 m. gylio. Vanduo yra visiškai skaidrus, tačiau dėl stipraus vandens srauto jame nuolat kunkuliuoja smėlis.🌪
 
Ar žinojote? 🤔Vietiniai šaltinio vandenį naudoja kaip geriamą ir mano, jog šis turi ypatingų gydomųjų savybių, ypač jei buvo pasemtas ką tik nusileidus saulei.
 
Bonus tip: Lankant šią vietovę, rekomenduojame užsukti į apžvalgos aikštelę, esančią netoli šaltinio, nuo kurios atsiveria įspūdingi gamtos vaizdai.

Labas!

22.10.2020
Jau 9 metus Bike Vilnius – Velotakas organizuoja miesto ekskursijas, kalnų dviračių turus ir nuomoja dviračius vilniečiams ir miesto svečiams. 🚲
Vis daugiau žmonių ieško naujų įdomių, aktyvių ir saugių laisvalaikio veiklų, tad startuojame su nauju projektu BIKE BALTIC ir kviečiame keliauti dviračiais po Lietuvą ir Baltijos šalis grupėmis, šeimomis ar individualiai, pažinti gimtąją šalį ir dailiasias Lietuvos kaimynes!🚴‍♂️
 
Parodysime Jums gražiausius Lietuvos ir viso regiono kampelius, lankytinas vietas iš mūsų rūpestingai sudarytų maršrutų, priklausomai nuo Jūsų poreikių organizuosime bagažo pristatymą, techninę palydą, apgyvendinimą, gido paslaugas.
 
Aktyvus laisvalaikis, puikus laikas su šeima ir draugais, nepakartojami įspūdžiai, naujos žinios, bet taip pat komfortas ir poilsis – keliauk tik taip kartu su BIKE BALTIC!🤩🚴‍♂️