Laisvalaikio maršrutai

Laisvalaikio maršrutai

Dviračių maršrutas po Žvėryną

Atstumas: 6 km.

Trukmė: 1 val.

Kategorija: visai šeimai

Maršruto tipas: dviračių takais

Žvėrynas nuo XVI-o amžiaus priklausė Radviloms, kurie čia turėjo medžioklės rezervatą. Šiais laikas tai vienas gražiausių Vilniaus rajonų. 

1. Maršrutą pradėsime nuo Gedimino pr. Pravažiavus tiltą, sukite į dešinę ir nusileiskite prie upės. Važiuokite tiesiai iki krantinės tako pabaigos.

Ar žinojote? Pirmas tiltas, jungiantis Gedimino pr. su Žvėrynu, buvo medinis, pastatytas dar 1892 m. Šalia tilto stovi Dievo Motinos Ženklo iš Dangaus cerkvė.

2.Pakilkite į viršų ir pasukite į dešinę link Vytauto g.

Ar žinojote? Prie pat upės tako pabaigos stovi Gediminaičių akmuo. Istorikų teigimu, paslaptingas riedulys žymėjo didžiojo kunigaikščio žemių ribas mieste XV amžiuje. 

3. Liubarto ir Vytauto gatvių sankryžoje sukite į kairę.

Ar žinojote? Liubarto g. estanti kenesa yra viena iš dviejų išlikusių Lietuvoje. Kenesa yra karaimų maldos namai. Karaimai Lietuvoje gyvena nuo XIV a. pabaigos, o jų religija, Karaizmas, yra judaizmo atšaka.

4.Pasukite į kairę ir važiuokite Kęstučio g., išvažiuokite į dviračių taką palei Nerį.

5.Pasibaigus dviračių takui trumpam pasukite į dešinę Birutes gatve.

Ar žinojote? Pravažiavę kelis šimtus metrų pamatysite medinius pastatus parke – tai buvusios infekcinės ligoninės pastatai. Kaikurie ligoninės korpusai veikia iki šiol. 

6.Važiuokite atgal link Vingio parko.

Ar žinojote? Cerkvė, esanti Birutės g. yra Šv. Jekaterinos Kankinės cerkvė – koplyčia. Tai – seniausias religinis pastatas Žvėryne. Iki 2013 metų cerkvė neveikė. Ji buvo naudojama kaip Lietuvos kino studijos rekvizitų sandėlis ir skulptoriaus dirbtuvė. Prieš keletą metų cerkvė vėl atvėrė duris tikintiesiems. 

7.Važiuokite tiesiai ir pasukite į dešinę Poškos gatve.

Ar žinojote? Ant kampo stovintis pastatas atrodo tarsi iš pasakos. Šis namas buvo pastaytas 1901 m. Jis vadinamas ,,Popų Namu“, dėl to, kad ten gyveno stačiatikių šventikas. Prieš dešimtmetį namas sudegė, tačiau naujasis namo savininkas rekonstravo pastatą pagal originalų projektą. 2008 m. pastatas buvo pripažintas geriausia rekonstrukcija istorinėje aplinkoje po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

8.Važiuokite tiesiai link Kęstučio g. Sankryžoje pasukite į dešinę.

9.Trumpam pasukite į Treniotos g.

Ar žinojote? Žalias pastatas šioje gatvėje yra ypatingas tuo, kad kolonos, esančios šalia įėjimo ankščiau buvo dujiniai žibintai. Dujiniai žibintai Vilniuje buvo naudojami iki 1903 metų. 

10.Važiuokite tiesiai link Vytauto g.

Ar žinojote? Pasigrožėkite medine namų architektūra. Net 108 Žvėryno medinukai yra įtraukti į Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros paveldo registrą ir yra saugomi.

11.Sankryžoje sukite į dešinę ir pirmame posūkyje sukite į kairę link Maloniosios g.

Ar žinojote? Atkreipkite dėmesį į pastatų architektūros kontrastus šioje gatvėje. Vienoje pusėje, arčiau upės, yra senosios vilos, o kitoje – senieji Žvėryno medinukai.

12.Pasukite į dešinę į Upės g., išvažiuokite į dviračių taką palei Nerį.

Štai ir finišas! Kelionę baigsime prie Seimo. 🙂

Dviračių maršrutas palei Nerį

Atstumas: 11 km.

Trukmė: 1,5 val.

Kategorija: visai šeimai

Maršruto tipas: dviračių takais

map of the route

Maršrutą pradėsime nuo Katedros aikštės. Važiuosime link Mindaugo tilto.

Cathedral square in vilnius

Pravažiavus Mindaugo tiltą, suksime į dešinę ir važiuosime dviračių taku. Atkreipkite dėmesį į mažą tiltelį dešinėje pusėje. Šioje vietoje Vilnelė susijungia su  Nerimi.

Ar žinojote? Sporto Rūmai yra unikalūs savo neįprastu bangos ar laivo pavidalo formos stogu. Šis pastatas yra vienas iš nedaugelio išlikusių ,,brutualistinės“ architektūros stiliaus pavyzdžių, o rūmų stogas tebėra vienintelis toks vantinės konstrukcijos pavyzdys Lietuvoje.

old historical building

Toliau važiuojame tiesiai dviračių taku. Nusileidus nuo kalno dešinėje pamatysite nedidelę užtvanką. Čia žiemoja beveik visi Nerimi plaukiojantys laivai.

Ar žinojote? Įspūdingo grožio baltas pastatas iš dešinės yra vadinamas Tuskulėnų dvaru. XIX a. Vilniaus daktaras Julijanas Titijus Tuskulėnų dvarą buvo pavertęs savotiška Vilniaus bohemos susibūrimų vieta – čia lankydavosi kompozitorius Stanislovas Moniuška, rašytojas Juzefas Kraševski ir kiti.

white historical building on the hill

Tęsiame maršrutą, važiuojame tiesiai.

Ar žinojote? Neris turi tik tris oficialius paplūdymius. Žirmūnų pliažas yra vienas iš jų.

Nuo Žirmūnų pliažo sukame į kairę link tilto. Pravažiavus tiltą, sukame į dešinę. Važiuojame pro ,,UNO“ nuotykių parką.

Ar žinojote? Važiuojant tiltu, atkreipkite dėmesį į dešinę pusę. Iš ,,UNO“ nuotykių parko trosu galite perskristi per Nerį.

lake with a sign

Pravažiavus parką, sukame dešiniau link garažų.

Ar žinojote? Važiuojant parko keliuku, atkreipkite dėmesį į ženklą iš kairės. Čia galite pamatyti spalvotuosius šaltinėlius. Šių šaltinių vanduo yra labai šaltas net karščiausią vasaros dieną. Taip yra dėl to, kad šaltinius maitina spūdinis vanduo.

a sign in the forest
bicycle route

Tęsiame maršrutą dviračių taku.

Ar žinojote? Važiuojant dviračių taku atkreipkite dėmesį į kairėje esančius akmenis. Tai – labirintas ,,Vijūnė“. Labirintų simboliai nuo senovės yra sutinkami beveik kiekvienoje religijoje. Vijūnės akmenų labirintas – strateginė vieta švenčiantiems lygiadienį. Tuo metu diena ir naktis trunka vienodai. 

bicycle road

Tęsiame maršrutą. Važiuojant dviračių taku iš kairės galite pamatyti naująją gaisrinę. Pasibaigus dviračių takui pamatysite ženklą. Tai – dviratininkams draugiškas kelias.

new fire station in Vilnius

Tęsiame maršrutą tiesiai. Važiuojant dviračių taku atkreipkite dėmesį į spalvotą sieną kitoje upės pusėje. Tai yra buvusi irklavimo bazė.  

Ar žinojote? Paminklas iš dešinės yra skirtas broliams Vileišiams. Broliai buvo svarbios asmenybės Lietuvos politiniame, kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime. Jonas Vileišis buvo nepriklausomybės akto signataras, taip pat rūpinosi mokyklų steigimu, vadovėlių leidyba. Antanas Vileišis buvo gydytojas humanistas, kuris buvo vienas svarbiausių Lietuvos tautinės veiklos organizatorių ir vadovų. Petras Vileišis buvo žymus geležinkelių ir tiltų inžinierius, kuris taip pat buvo vienas Tautinio atgimimo šauklių ir lietuvybės puoselėtojų, siekęs lietuviškos spaudos laisvės.

colourful wall by the wall

Pereiname gatvę. Pasukame į keliuką iš kairės, esantį už tilto.

crossroad in the old-town of Vilnius
small bridge by the lake Vilnele

Važiuojame tiesiai, privažiavus Rotondą (buvusią garsią ledainę), suksime dešiniau link Katedros.

Ar žinojote? 2015 metų gegužę Gedimino pilies kalno papėdėje atidengta skulptūra, taip pagerbiant vienintelę lietuvišką šunų veislę – lietuvių skaliką. 

3 dogs monument
old building in Vilnius city centre

Išvažiuosime į Katedros aikštę iš Gedimino paminklo pusės.

Įspūdinga, įveikėte net 11 kilometrų! 🙂

Ar žinojote? Valdovų rūmai, esantys šalia Gedimino paminklo, XIII a. buvo mūrinė pilis. Vėliau ji tapo svarbiausiu statiniu mūro siena juosiamoje didelėje Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, o nuo pirmųjų Gediminaičių laikų čia rezidavo beveik visi Lietuvos valdovai.

Dviračių maršrutas po Vingio parką, Žvėryną ir Senamiestį

Atstumas: 15 km.

Trukmė: 2 val.

Kategorija: visai šeimai

Maršruto tipas: dviračių takais

Maršrutą pradėsime Lukiškių aikštėje ir važiuosime link Seimo. 

Ar žinojote? 1860 m. Lukiškių aikštėje buvo įrengta turgavietė, kuri buvo didžiausia Vilniaus prekybvietė iki pat 1920 m. Ji padėjo Lukiškėms sparčiau integruotis į Vilnių.

city tour

Pravažiavus Žvėryno tiltą, sukite į kairę, nuo šios vietos prasideda dviračio takas link Vingio parko. 

Ar žinojote? Žvėryno tiltas yra seniausias išlikęs tiltas, einantis per Nerį Vilniuje. 

Važiuosime į Vingio parką, sukite link tilto.

Ar žinojote? 1920m. Vingio parko teritorijoje buvo suformuotas gausus augalų parkas. Vėliau dalis augalų buvo perkelta į Vilniaus universiteto botanikos sodą, įkurtą Kairėnuose. 

Pravažiavus tiltą, sukite į dešinę, šiek tiek pavažiavus, dar kartą į dešinę.

Ar žinojote? Vingio parke esančioje estradoje 1997 m. „Foje“ grupės atsisvekinimo koncerto metu buvo susirinkęs rekordinis žmonių skaičius – virš 60 tūkst. 

Po kelių šimtų metrų sukite kairiau ir išvažiuosite prie parko Estrados, čia galėsite atsipūsti ir atsigaivinti.  

Ar žinojote? 1960m. parko estrada buvo skubiai pastatyta LSSR dvidešimtmečio dainų šventei pagal estų architekto projektą. Analoginė estrada buvo pastatyta ir Taline. Vėliau estų architektai piktinosi, jog lietuviai panaudojo jų estrados projektą.

Miške yra pasislėpęs siauras keliukas, kuriuo tęsime mūsų maršrutą. Toliau suksime į dešine link estrados.

Ar žinojote? Vieni vertingiausių ir seniausių miškų yra būtent Vingio parke. Pušys, augančios parke yra beveik 300 metų senumo!

Išvažiuojame iš parko, pravažiavus tiltą, sukite į dešinę, už kelių šimtų metrų į kairę.

Važiuojame tiesiai link Žvėryno tilto, pereikite gatvę, tęsiame maršrutą dviračiu taku palei Nerį link Mindaugo tilto.

Ar žinojote? XX a. pradžioje Žvėrynas buvo žymus kurortinis, poilsiui skirtas ir vilniečių mėgiamas priemiestis.

Pravažiuokite Mindaugo tiltą,  pereikite gatvę ir sukite į dešinę.

Ar žinojote? Karaliaus Mindaugo tiltas buvo pastatytas Karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejaus proga. ,,Vamzdis“ šalia Mindaugo tilto yra  vadinamas ,,Krantinės Arka“. Unikali skulptūra atkartoja Neries krantinės formą. Skulptūra kainavo apie 25 tūkstančius eurų.

Sukite į dešinę link Bernardinų sodo.

Ar žinojote? Anot mitologų, pagonių laikais sodo teritorijoje augo šventoji giraitė, o jos palikuoniu yra išlikęs seniausias Senamiesčio ąžuolas (1.5 m diametro ir 474 cm apimties). Ąžuolą galima rasti parko kampe, prie tiltelio į naujuosius Dailės akademijos rūmus.

Išvažiuojame iš parko, pasigrožėkite Šv.Anos ir Bernardinų bažnyčiomis.

Ar žinojote? Šv. Anos bažnyčia yra paminėta tarp gražiausių pasaulio plytinių statinių. Įspūdingos išvaizdos liepsnotosios gotikos stiliaus bažnyčiai pastatyti buvo panaudotos 33-jų skirtingų formų plytos.

Važiuokite link Katedros.

Ar žinojote? Katedros varpinė yra sudaryta iš dviejų formų – apvalaus pagrindo ir aštuonkampės viršutinės dalies. Taip yra todėl, kad varpinė buvo pastatyta ant vieno iš Žemutinės pilies gynybinių bokštų. 

Beveik finišas, liko paskutine atkarpa Gedimino prospektu link Lukiškių aikštės! 🙂

Ar žinojote? Važiuojant Gedimino prospektu atkreipkite dėmesį į parduotuvės ,,Danija“ sieną. Ant sienos yra meškiukai, valgantys šokoladą. Taip yra todėl, kad anksčiau čia buvo įėjimas į kadaisę labai populiarią šokolado parduotuvę ,,Viktorija“.